Peter Palik režisér

Úvod Portfolio Zazi v metre
Zazi v metre

Zazi v metre

Raymond Queneau/Peter Palik
ZAZI V METRE

Réžia: Peter Palik
Dramaturgia: Miriam Kičiňová
Výber hudby: Peter Palik
Hudobný mix: Dušan Kozák
Scéna: Zoja Zupková
Kostýmy: Tereza Mojžišová
Choreografia: Silvia Beláková

Premiéra: 8.4. 2009, Malá scéna VŠMU, Bratislava

Zazi v metre

Román Zazi v metre ( Zazie dans le métro) preslávil autora v roku 1959. O rok na to ho zviditeľnil úspešný film, ktorý režíroval Louis Malle  a divadelná inscenácia Oliviera Hussenota.

Zazi je prostoreké dvanásťročné dievčatko, ktoré si mama na pár dní „odloží“ v Paríži u uja Gabriela, aby sa mohla venovať svojim milostným radovánkam. Zazinou jedinou túžbou je zviezť sa metrom. Lenže štrajk zamestnancov metra jej zabráni  zostúpiť do útrob podzemia a tak jej neostáva nič iné ako spoznávať Paríž na povrchu. Tam sa stretáva so „svetom dospelých“, ktorý komentuje, vysvetľuje, provokuje a tým vyvádza z miery. Zazi sa stáva priamou pozorovateľkou najvážnejších životných udalostí a rozhodnutí od  lásky až po smrť. Neustále kladie svoje zvedavé otázky a dožaduje sa odpovede. Jej priamosť a čistý pohľad na veci a vzťahy okolo nej sú kontrastom ku klamlivému a skazenému svetu dospelých.

Queneau sa pozerá na svet dospelých očami dieťaťa a preto je tento obraz tragikomicko úprimný. Na konci hlavná hrdinka nadobúda poznanie o sebe. Začiatok je v tomto prípade na konci. Bodom nula sa metaforicky stáva železničná stanica. Preto je celý román ako šialená a rýchla jazda, počas ktorej do popredia vystupujú jednotlivé postavy. Kým stihne „cestujúci“ otvoriť oči, jazda je na konci.

Ďalšie inscenácie